ako vznikli značky aut

ako vznikli značky aut

ALFA ROMEO – Alfa Romeo nemá nič spoločného s gréckou abecedou ani so Shakespearovým hrdinom, ale ide o skratku (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili) ktorú v roku 1918 kúpil ing. Nikola Romeo a dal jeho meno.

JAGUAR – Automobilka Jaguar povodne zdobila emblémom skákajúceho dravca iba na jeden so svojich typou dvojmiestneho vozidla Jaguar 100. Neskor firma umiestňovala tento symbol na chladiče všetkých svojich vozidiel. Avšak po prijatí nových prístejších nariadení o bezpečnosti cestnej premávky bol skákajúci jaguár odstránení.
ALFA ROMEO – Alfa Romeo nemá nič spoločného s gréckou abecedou ani so Shakespearovým hrdinom, ale ide o skratku (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili) ktorú v roku 1918 kúpil ing. Nikola Romeo a dal jeho meno.

AUTOUNION – Značka Auto Union, charakterizovaná štyrmi spojenými kruhmi, bola inšpirovaná symbolom piatich olympijských kruhov. Štyri mali len preto, že znamenali spojenie štyroch automobiliek: Horch, Audi, Wanderer a DKW. Znak a ponechala firma dodnes Audi.

BMW – Modrobílny znak BMW predstavuje točiacu sa leteckú vrtuľu, pričom farba modrá a biela sú národné farby Bavorskej. Veď predsa BMW (Bayerische Motorer Werke) bola povodne leteckou továrňou.

CITROEN – Typická značka dvoch šípov na automobiloch Citroen je čiste technické znázornenie dvojite šikmých zubov ozubehého kolečka. Riešenie na ktoré, získal v Polsku patent André Citroen.

MERCEDES – hviezda ve znaku vozů Spoločnosť Daimler-Benz má predstaviť použiteľnosť Daimlerových motorov na zemi, vo vode i vo vzduchu.

FIAT – Fiat nie je konštruktér, ale skratka (Fabbrica Italiana Automobili Torino)

SAAP – Saab (Swenska Aeroplan Aktien Bolaget)

TATRA – Meno Tatra je po úspešných skúškach v ťažko prichádzajúcom teréne Vysokých Tater

FERRARI – V znaku automobilov Ferrari je čierny vzperajúci sa koň. O jeho vzniku rozpráva závodník Enzo Ferrari zaujímavý príbeh: “Tento koníček bol namalovaný na lietadle hrdinu prvej svetovej vojny, pilota Baracca. Keď som po vojne vyhral svoj prvý automobilový závod, spoznal som sa pri rozdelovaní cien s matkou tohto slávneho pilota. Poprosila ma, aby som si si namaloval na svoje auto tohto koňa ako úctu pamiatke na jej syna. Vraj mi prinesie šťastie. Čierny kon v znaku našej firmy zostal až do roku 1923, kedy dostal naviac žltú farbu mesta Modeny.”